Gdzie wykonać piercing?
Piercing każdej części ciała wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, co otwiera drogę do organizmu dla wielu szkodliwych drobnoustrojów. W trakcie wykonywania takiego zabiegu niezwykle istotna jest higiena, dlatego zdecydowanie odradza się zakładanie pierwszych kolczyków w warunkach domowych. Najbezpieczniej jest wykonać piercing uszu w profesjonalnym gabinecie. Takie rozwiązanie powala nie martwić się nie tylko o sterylność użytego narzędzia czy samego kolczyka, ale także o wizualny efekt końcowy. Piercer w pierwszej kolejności oznaczy bowiem miejsce wykonania dziurki, następnie odkazi je i korzystając z jednorazowych rękawiczek, wykona cały zabieg od początku do końca w warunkach najwyższej higieny. To gwarantuje z kolei, że ranka będzie goiła się bez komplikacji — oczywiście, pod warunkiem zadbania o jej właściwą pielęgnację.
Piercing ucha lub nosa — jaki kolczyk leczniczy wybrać?
Piercing można wykonać na uchu, nosie, brwi, wardze, a nawet na języku. Niezależnie od miejsca założenia biżuterii, warto mieć na uwadze, że taki kolczyk będzie stykał się z tkankami skóry, zatem może wchodzić z nimi w różne reakcje. Jeśli okaże się, że jesteśmy uczuleni na metal, z którego wykonano biżuterię lub na jego składniki, te przenikając do naczyń krwionośnych, mogą wywołać takie objawy, jak opuchlizna, zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie się skóry. Na pierwsze kolczyki najlepiej wybrać więc modele hipoalergiczne. Dawniej mówiło się, że najlepsze kolczyki na piercing ucha to te wykonane z metali szlachetnych, jak złoto czy srebro. Coraz częściej najlepszej jakości metale szlachetne potrafią jednak uczulać, dlatego zaleca się, aby piercing ucha wykonywać z pomocą neutralnych dla tkanek kolczyków, na przykład tych z tytanu lub plastiku medycznego. O tym, że są one w pełni bezpieczne nawet dla wrażliwej, uszkodzonej skóry świadczy fakt, że stosuje się je także w produkcji implantów.
Jak dbać o dziurkę po piercingu?
Kiedy wykonany zostanie piercing uszy po zabiegu wymagać będą szczególnej pielęgnacji. Nie można ignorować zaleceń osoby zakładającej biżuterię, ponieważ prawidłowe gojenie się rany ma ogromne znaczenie zarówno dla wyglądu skóry wokół kolczyka, jak i dla stanu zdrowia i samopoczucia jego właściciela. W przypadku, gdy wykonywany jest klasyczny piercing, uszy należy przede wszystkim regularnie dezynfekować, ale nie przesuszać — unikamy preparatów z alkoholem. Konieczne jest też zachowanie ostrożności w sytuacjach, które wiążą się z ryzykiem urazu mechanicznego, czyli ostrożne zdejmowanie i zakładanie ubrań, a także spanie na drugim boku. Osoba ze świeżo założonym kolczykiem musi pilnować, aby ranka była zawsze czysta i sucha. Nie może również dotykać kolczyka brudnymi rękoma, ani nawet pozwalać na jego kontakt z kosmetykami zawierającymi alkohol. Po wygojeniu ranki, pierwsze lecznicze kolczyki często wymienia się na modele z nieco innym sztyftem, jednak nadal warto sięgać wyłącznie po te, które nie uczulą skóry. Jedynie bezpiecznie założony i odpowiednio pielęgnowany kolczyk w uchu czy nosie sprawdzi się w swojej roli — ozdobi nasze ciało i podkreśli nasz charakter.